23 Ocak 2021 Cumartesi
Gündem

UZMANDAN DENİZLİ İÇİN ÖNEMLİ UYARI

Uzmandan Denizli İçin Önemli Uyarı

Mehmet BARUNDUK
2 Kasım 2020 - 17:21
haber resim

Denizli için deprem bilimci Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, 2 kritik uyarı yaptı. Habertürk TV’de yayınlanan program katılan Ercan, Denizli ve Çameli’de 5 ile 7,2 şiddetleri arasında 2 büyük depremin beklendiğini söyledi. Ercan, program bildiği depremleri de açıkladı.

Birinci derece deprem bölgesinde olan Denizli için bir uyarı da deprem bilimci Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’dan geldi. Habertürk TV’de yayınlanan Kübra Par’ın programına katılan Ercan, şuana kadar bildiği depremleri açıkladı. Canlı yayında 15 depremi açıklayan Ercan, bu depremlerden Manisa, Sisam, Urla-Seferihisar, Foça-Midilli-Karaburun, Midilli Güneyi depremlerini daha açıkladığını ve bu bölgelerde depremin meydana geldiğini açıkladı.

DENİZLİ VE ÇAMELİ UYARISI…

Prof. Ercan’ın deprem olacak olan 10 bölge arasında Denizli’yi ve Çameli’yi gösterdi. Ercan, Denizli’de 5-7,2, Çameli’de ise 5-6,5 şiddetleri arasında büyük bir deprem beklediğini açıkladı.

SON 3 YILDA 2 BÜYÜK DEPREM

Birinci derece deprem bölgesi olan Denizli’de geride kalan 3 yılda 2 büyük deprem meydana geldi. Önce Acıpayam 5,5, ardından da Bozkurt-Baklan ve Çardak 6 şiddetindeki depremlerle sarsıldı. Can kaybının yaşanmadığı bu bölgelerde çok sayıda ev yıkıldı.

DENİZLİ FAY ZONU ÜZERİNDE

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, 18 kentin fay hattı üzerinde olduğu açıkladı. Habertürk’ten Alper Uruş’a konuşan Tüysüz, bu illerin Aksaray, Bolu, Yalova, Bursa, Sakarya, Manisa, Balıkesir, İzmir, Denizli, Aydın, Kahramanmaraş, Erzurum, Hakkâri, Hatay, Eskişehir, Muğla, Bingöl ve Kütahya olduğunu söyledi.

Abone Ol
En İlgi Çeken Haberler