26 Temmuz 2021 Pazartesi
Gündem

DENİZLİ RESMEN ZEHİR YİYORUZ

Felakete Çanak Tutmayın.Denizli Resmen Zehir Yiyoruz

Mehmet BARUNDUK
20 Haziran 2021 - 17:27
haber resim

Denizli’de DSİ, Aşağışamlı’daki üreticilere baraj kapaklarını açıp su vermedi. Ürünlerini kurumaktan kurtarmak isteyen köylü Büyük Menderes nehrine set çekti, kirli suyu kullandı. Kirli su tarlada ürünü, sulama kanalındaki balıkları öldürdü. Kirli su için dekar başına 90 lira alan DSİ ödeyemeyen üreticinin gübre, mazot ve prim desteğini haczetti.


Denizli’de DSİ, Aşağışamlı’daki üreticileri de susuz bıraktı. Adıgüzel Barajı’ndan gelen suyu kullanan üreticiler su verilmemesi nedeniyle ürünlerini kurtarmak için Menderes Nehri’ne yöneldi. Ankara yolu üzerindeki tesislerin arıtılmayan atıkları ve Çürüksü’ya bırakılan diğer fabrika atıkları ile beslenen Menderes Nehri bölgedeki tüm tarım topraklarını çoraklaştırdı. Susuz kalan üreticiler nehir üzerine büyük bir set çekti. Oluşan göletlerdeki suyu doğrudan tarlalarına ya da sulama kanallarına yönlendirdi.


SUCUL YAŞAM SONA ERDİ


Bölgede onlarca kilometre uzunluğunda olan ve içindeki temiz su ile sucul yaşama ev sahipliği yapan sulama kanalları Büyük Menderes’in suları ile kirlenince balıklar öldü. Bu su ile sulanan tarlalarda yoncalar tamamen kururken yemlik mısır ve pamukta verim düştü. Üreticiler kirli suyun tarım topraklarını çoraklaştırdıklarını söyledi. Bölgede 30 bin dekar alan kirli su ile sulandı. Menederes nehrinde yeterince su olmaması nedeniyle kanallara suyu pompalarla çekmek zorunda kalan üretici mazot masrafından yakındı


“30 BİN DEKAR ALAN BU SUYLA SULANIYOR”


Aşağışamlılı üretici Turgay Dedeoğlu Gazeteci Selami Aydın’a yaptığı açıklamada; “Suyu salmıyorlar. Biz de mecburen Menderes’ten kullanmak zorunda kaldık. Balıklar öldü. Tarlalar zehirlendi. Yonca olduğu gibi kuruyor. Toprak çoraklaşıyor. Bu sudan 30 bin dekar alan sulanıyor. Herkesin durumu aynı. Şu suyun dekarına 90 lira ödüyoruz. Ayrıca traktörün yaktığı mazot masrafımız var. Çaresiz kaldık. Ürünlerimizi kurtarmak için bu suyu kullandık” diye konuştu.


“DESTEK ÖDEMELERİMİ HACZETTİLER”


DSİ tarafından yönetilen sulama birliğinin ödemesi 18 gün geciktiği için kendisini haczettiğini söyleyen Dedeoğlu, “Gecikti diye devletin çiftçiye verdiği mazot, gübre veya prim desteğini el koyuyorlar. Bir gün bile geçse bankadaki paraya el koyuyor. Özel bankalar bile şu salgın döneminde 90 gün 180 gün işlem yapmıyor. Kamu bankası hemen paraya el koyuyor. Geçen ayın sonunda ilk taksitin son günüydü. Ödeyemedik destek ödemelerimiz gitmiş” ifadelerini kullandı.

Abone Ol
DENİZLİ RESMEN ZEHİR YİYORUZ
En İlgi Çeken Haberler