16 Nisan 2021 Cuma
Gündem

DENİZLİ VALİLİĞİ’NDEN DUYURU

Denizli Valiliği’nden Duyuru

Mehmet BARUNDUK
27 Şubat 2021 - 11:02
haber resim

Denizli Valiliği, 1 Mart itibariyle başlaması planlanan normalleşme adımları hakkında önemli açıklamalar yaptı. Yapılan yazılı açıklamada şuan itibariyle mevcut tedbirlerin devam ettiği, 1 Mart'ta yapılacak olan Kabine toplantısı sonrası alınacak olan kararların en erken 2 Mart itibariyle yürürlüğe girebileceği belirtildi.

Denizli’de vaka sayısının azalmasıyla birlikte gözler yerinde karar merci olan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi'ne çevrilmişti. Meclisin 1 Mart itibariyle belirli konularda normalleşme adımı atması beklenirken Denizli Valiliği yeni bir açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada İçişleri Bakanlığının 26 Şubat tarihli genelgesiyle şuanki tedbirlerin geçerli olduğu, 1 Mart'ta yapılacak olan Cumhurbaikanlığı Kabine Toplantısı sonrası alınacak kararların en erken 2 Mart itibariyle yürürlülüğe girebileceği belirtildi. Valilik 1 Mart tarihinde şuanki tedbirlerin geçerli olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 1 Mart sonrasında yeni bir sürece girileceği ve bu süreçte salgının seyrinin il bazlı takibinin yapılarak uygulanacak tedbirlerin de buna göre belirleneceği kamuoyunun malumudur.

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunca belirlenen kriterlere göre yapılan değerlendirme çerçevesinde 4 ayrı risk grubu (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) tespit edilerek bu risk gruplarına göre uygulanacak tedbir seviyelerinin Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde kararlaştırılabileceği değerlendirilmektedir.

İçişleri Bakanlığımızın 26 Şubat tarihli Genelgesiyle 1 Mart günü Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanacak Kabinede yeni kararlar alınıncaya kadar mevcut tedbirlerin uygulanmaya devam edilmesi gerektiği bildirilmişti.

Kabine Toplantısında eğitim ve öğretime yönelik düzenlemeler de 4 ayrı risk seviyesine göre belirlenecek olup, bu nedenle 1 Mart 2021 Pazartesi günü mevcut uygulamaya (15 Şubat'tan bu yana uygulanan; birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan tüm ilkokullarda, köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki resmi ve özel ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının bütün seviyelerinde ve tüm bağımsız resmi anaokulu ve özel eğitim anaokulları ile özel okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılması, 22 Ocak'tan beri uygulanan; 8 ve 12. sınıf öğrencileri ile mezunlar için isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kurslarının yüz yüze sürdürülmesi) devam edilecek ve alınan kararlar çerçevesinde yeni uygulamaya 2 Mart 2021 Salı günü itibariyle başlanabilecektir.

1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar çerçevesinde her ilimizde içerisinde bulunulduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre Hıfzıssıhha Kurullarımızca gerekli adımlar atılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Abone Ol
En İlgi Çeken Haberler