15 Haziran 2021 Salı
Gündem

DENİZLİ İÇİN GÜZEL HABER

Denizli İçin Güzel Haber

Mehmet BARUNDUK
21 Ocak 2021 - 15:12
haber resim

Denizli’de korona virüs vaka sayısı hızla düşmeye başladı. Korona virüs nedeniyle bir ara kapasite arttırımının yapıldığı yoğun bakım ünitelerinde hasta neredeyse kalmadı denecek kadar azaldı.

Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hakan Erbay, PAÜ’de yoğun bakımda 13 hastanın kaldığı bunların da testlerinin negatife döndüğünü açıkladı. Korona virüs ile mücadelede zor günler geçiren Denizli’de, kısıtlamalarla birlikte başlayan düşüş son sürat sürüyor. Eylül-Ekim aylarında yüzde 45’e kadar çıkan bulaş oranı kademeli olarak düşmeye devam ediyor. Denizli Devlet Hastanesi ve Pamukkale Üniversitesi Hastanesinde yapılan PCR testlerinde bulaş oranı yüzde 10’a kadar düştü. Denizli’de bu düşüş hasta sayısını da düşürmeyi başardı.

KISITLAMALAR İŞE YARADI
Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hakan Erbay, “Eylül-Ekim aylarında yüzde 40-45lere çıkan bulaş oranı şu an yüzde 10larda. 1.5 aydır uygulanan kısıtlamalar bunların önemli derece etkisi oldu. Bu önlemler son derece etkili; salgın hastalıklarda hareketliği kısıtlamak. Bulaşıcılığı ancak böyle önleriz. Bu önlemler hastalığın oranını düşürdü” diye konuştu.

YOĞUN BAKIMDA HASTA KALMADI
Hastanelere ek yatak takviyesinin yapıldığı yoğun bakım ünitelerindeki korona virüs hasta sayısının azalmasıyla kullanılan ek yataklar kaldırıldı. Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hakan Erbay, PAÜ Hastanelerinde korona virüs yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hasta sayısının 13 olduğunu açıkladı. Erbay, “Bunların birçoğu uzun süredir yatıyor. Pozitif olmaktan çıktılar da kronik hasta olma gibi durumları var” dedi.

Abone Ol
En İlgi Çeken Haberler