19 Ekim 2020 Pazartesi
Gündem

CHP İL BAŞKANI DENİZLİ’DEKİ İNTİHARLARIN SEBEBİ EKONOMİK DEDİ

Chp İl Başkanı Denizli’deki İntiharların Sebebi Ekonomik Dedi

Mehmet BARUNDUK
28 Eylül 2020 - 15:15
haber resim

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, son dönemde özellikle ekonomik ve insanca yaşama dair talep ve haklarını yerine getirememesi  nedeniyle artan intihar vakalarına dikkat çekti.

Denizli'de son 3 günde 4 intihar vakasının meydana gelmesi ve intihar olaylarının her geçen gün artarak devam ettiğine dikkat çeken CHP Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, "Denizli'de son 1 yılda basına yansıyan intihar vakalarında ciddi artış gözlemliyoruz. Bunların büyük bölümü de ekonomik nedenlerle. Denizli'de son 3 günde 4 intihar olayı yaşandı. İnsanlar kendilerine çocuklarına kıyafet alamıyor, pazara çıkamıyor, çocuklarının okul masraflarını karşılayamıyor, zaruri ihtiyaçlarının faturalarını dahi ödeyemiyor. 300 Dolarlık asgari ücretle 1 ay geçinmeye çalışan aileler, çocuklarının barınma beslenme, sağlık ve sosyal yaşam haklarını karşılayamaz duruma geldiler. Sorunlar üst üste gelip, içinden çıkılmaz duruma gelince vatandaşımız da çözümü maalesef intiharda buluyor. Yaşama hakkı en temel insan hakkıdır. Sosyal devletin en önemli görevlerinden birisi insanların insanca, insan onuruna yakışan bir şekilde yaşamasını sağlamaktır. 18 yılda Türkiye yazar kasa atan vatandaştan intihar ederek sorunlardan kurtulmaya çalışan vatandaş haline gelmeye başladı. Geldiğimiz nokta çok acı verici bir haldedir. herkesin şapkasını önüne koyup düşünmesi gerekmektedir. Maalesef yandaş medya ve hükümet hala intiharların psikolojik nedenlerle gerçekleştirildiğini öne sürüyor. Hükümet, insanların ölümünden kendini sorumlu tutmamak için türlü türlü senaryo ya başvuruyor. Sürekli gündem değiştirmek için farklı operasyonlar yapıyorlar. Türkiye’nin gerçeğini görmezden geliyorlar. Şu anda ülkemizin gerçeği, intihar eden vatandaşlardır.  İnsanlar aç kaldığı için, iş bulamadıkları için, çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için canlarına kıyıyorlar" ifadelerini kullandı.

CHP iktidarında aile sigortasının uygulamaya geçirileceğini belirten Çavuşoğlu, "Biz aile sigortasını hayata geçirdiğimiz zaman, kimse böyle bir açlıkla, yoksullukla karşı karşıya kalmayacak. Türkiye şu anda intihar edenlerin ülkesine dönüşmüş durumda. Her ay onlarca insan intihar ediyor, bunu görüp tedbir almak lazım. Yoksa intiharları psikolojik gerekçelere bağlayarak işin içinden çıkamazsınız. Hükümet, bu şekilde işin içinden çıkamaz” diye konuştu.

En İlgi Çeken Haberler