10 Mayıs 2021 Pazartesi
Gündem

DENİZLİ BU HABER HEPİMİZİ İLGİLENDİRİYOR

Denizli Bu Haber Hepimizi İlgilendiriyor. Covid-19 Kısıtlamalar İle İlgili Önemli Açıklamalar

Mehmet BARUNDUK
10 Şubat 2021 - 21:23
haber resim

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bölgesel çalışma modeline geçileceğini, 65 yaş üstünde aşılamanın Cuma günü başlayacağını söyleyen Koca, iller bazında değerlendirilerek kısıtlamaların gevşetilmesini önereceklerini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı Koca, Kovid-19 salgınına ilişkin, “Pazartesi gününden itibaren il bazında 7 günlük vaka sayılarının ortalaması canlı olarak yayınlanacak.” dedi.

Koca, “Planlanabilir gelecek için bölgesel çalışmaların yürütülebileceği döneme geçiyoruz. Yeni dönemin adı ‘yerinde karar dönemi’dir.” diye belirtti.

 “HEDEF, NÜFUSUMUZUN EN AZ YÜZDE 60’ININ AŞILANMASINI SAĞLAMAK

” Bakan Koca, “Yarından itibaren ilk aşılanan grubumuzun ikinci doz aşılarına başlıyoruz. Hedef, nüfusumuzun en az yüzde 60’ının aşılanmasını sağlamaktır.” ifadelerini kullandı.

 Koca, “Hafta sonundan itibaren başta kabine üyelerimiz olmak üzere devlet üst yöneticilerini aşılanmaya davet ediyorum.” diye konuştu. Sağlık Bakanı Koca, Yarından itibaren 70 yaş üzeri ve cuma gününden itibaren 65 yaş üzeri vatandaşların aşı olmak için sisteme tanımlanacağını bildirdi. Koca, yerli aşıya ilişkin, “Bugün en önde giden aşı adayımız için Faz 2 insan deneylerinin gönüllüleri aşılanmaya başlandı.” dedi.

 “100 milyon dozdan fazla aşı için anlaşmalar tamamlandı” Bakan Koca, Türkiye’nin yaklaşık 15 milyon doz aşıyı temin ettiğini ve toplamda 100 milyon dozdan fazla aşı için anlaşmalarını tamamladığını belirtti.

Koca, “Bilim Kurulumuzun tavsiyesi, kısıtlamaların hafifletilmesinde acele edilmeden vaka seyrinin takip edilmesi yönünde.” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Koca, “Mutasyon sayıları artmaya devam ediyor ama var olan vaka sayılarında mutasyonun bir etkisinin şu an olmadığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı

Kovid-19’la mücadelede yeni bir tedbir ilavesinin şu an öneri olarak düşünülmediğini belirten Koca. var olan tedbirlerin devamının önerildiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Koca, “Önümüzdeki sınırlı günleri maske, mesafe ve temizlik kurallarının yanı sıra genel tedbirlere ve kısıtlamalara sıkı sıkıya riayet ederek atlatmalıyız.” diye belirtti.

Sağlık Bakanı Koca, şunları kaydetti: “Şubat sonuna doğru öğretmenlerimiz için de, özellikle eğitim başlanacak olan sınıflar için söylüyorum, aşılama takvimi başlamış olacak. Özellikle yüz yüze eğitimin, uygulamalı eğitimler dışında, bu dönemde başlatılmasının risk teşkil ettiğini söyleyebilirim.”

 Bakan Koca, bu ay 500-800 bin arası BioNTech aşısı geleceğini, Mart sonunda 4,5-5 milyona tamamlanmış olacağını açıkladı.

 “Bize, aşı verebilecek her firmadan alma çabası içinde olduğumuzu vatandaşımız bilmiş olsun”

Koca, “Bize, mart veya nisan ayına kadar aşıyı verebilecek her firmadan alma çabası içinde olduğumuzu vatandaşımız bilmiş olsun.” dedi.

Bakan Koca, yerli aşı çalışmalarında 1 hafta-10 gün içinde en az 3 aşının Faz-1 çalışmasına başlanacağını bildirdi.

Koca, “(Kovid-19 tedbirleri) Bilim Kurulu’nun belirleyeceği esas doğrultusunda gerektiğinde il, ilçe bazında birtakım kararlar almak mümkün olacak.” diye belirtti.

“Bölgesel bazda, iller bazında birtakım kısıtlamaları gevşetmek mümkün olabilir”

 Sağlık Bakanı Koca, “Bölgesel bazda, iller bazında birtakım kısıtlamaları gevşetmek mümkün olabilir, öneri olarak bunu sunacağız.” dedi.

Koca, “Her geçen gün il sayısı ve mutasyon sayısının arttığını biliyoruz. Zannediyorum 33 ile kadar çıktı.” diye belirtti.

Abone Ol
En İlgi Çeken Haberler