19 Ekim 2020 Pazartesi
Gündem

DENİZLİ BU KARARI TARTIŞIYOR

Denizli Bu Kararı Tartışıyor

Mehmet BARUNDUK
27 Ağustos 2020 - 19:47
haber resim

Denizli bu kararı tartışıyor. Fakire evlenmek yasak. Zengine 2 saat izin var. Denizli İl Umumi Hıfzıssıha Meclisi’nin bugün uygulamaya koyduğu, sokak düğünleri yasaklanmasına, düğün salonlarında ise 2 saati geçmeyecek şekilde düğün organizasyonun yapılmasına yönelik verdiği karar kent genelinde en çok konuşulan konu oldu. Sosyal medya üzerinden tartışmayı açan Denizliler, “Zengine düğün var garibana yok” tepkisini göstererek, “Sokak düğünlerinde corona virüs bulaşıyor da, düğün salonlarında veya açık kır düğün salonlarında bulaşmıyor mu? Açık kır düğünlerinin, sokakta yapılan düğünlerle hiçbir farkı yok” diyerek tepki gösterdiler.

Denizli İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’ni, 2 hafta önce Merkezefendi İçlesi’nde yapılan bir sokak düğününde yaklaşık 40 civarında kişiye virüs bulaşması ve 200’ün üzerinde kişinin de karantinaya alınmasının ardından ilçelerde yapılan bazı sokak düğünlerinde de, düğüne katılan bazı kişilere virüs bulaşması nedeniyle bu kararı aldığı ileri sürüldü. Sokak düğünlerinde kontrol sağlanmadığı ve sosyal mesafe kurallarına kimsenin dikkat etmediğine dikkat çekilirken düğün salonu, kır bahçesi gibi yerlerde yapılan düğünlerde işletme sahiplerinin bu kurallara titizlikle uyduğu vurgulandı. Denizli’de hafta sonu yapılan sokak düğünlerinde sosyal medya da yapılan canlı yayın ve fotoğrafların da İl Umumi Hıfzıssıha Meclisi tarafından alınan kararda etkili olduğu belirtilirken sosyal medya da, sokak düğünlerinin tamamen iptal edilmesinin yankıları sürüyor.

SOKAK DÜĞÜNLERİ İLE İLGİLİ ALINAN KARAR ŞU ŞEKİLDE,

Denizli İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 23. maddesine göre 19.08.2020 tarihli 53 Nolu İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi tarafından düğünlerle ilgili şu kararlar alındı.

“Sokak düğünlerinin (nişan, kına, sünnet düğünü dahil) yasaklanmasına, okul bahçesi, pazaryeri vb. yerlerde düğün yapılmasına müsaade edilmemesine, sadece düğün salonu olmayan ilçelerde ilgili Kaymakamlıklarca belirlenmiş tek bir alanın (1 pazaryeri veya 1 okul bahçesi) düğün alanı olarak kullanılabilmesine, İl genelinde düğün salonu, kır düğün salonu ve yukarda belirtilen düğün salonu olmayan ilçelerde belirlenmiş düğün alanında yapılacak olan düğün, nişan, sünnet düğünü, kına vb. etkinliklerin saat 10.00-24.00 saatleri arasında belirlenecek olan saat aralığında başlangıç ve bitiş sürelerinin 2 saati geçmeyecek şekilde yapılmasına, iki düğün arasında temizlik, dezenfeksiyon ve diğer hazırlıklar gibi işlemlerin yapılabilmesi için 3 saatten az süre bırakılmamasına,” kararlarının devamına,

En İlgi Çeken Haberler