25 Temmuz 2021 Pazar
Gündem

DENİZLİ DİKKAT AĞIR YENİ YASAKLAR İÇİN İLK ADIM ATILDI

Denizli Dikkat..! Ağır Yeni Yasaklar İçin İlk Adım Atıldı. Durum Vahim Bir Hal Alınca, Bilim Kurulu Kararını Belirtti

Mehmet BARUNDUK
17 Kasım 2020 - 16:13
haber resim

Denizli ve Türkiye’de her geçen gün vaka sayısı artıyor. Günlük sadece Denizli’de vaka sayısı 1000 civarına kadar çıkarken Türkiye genelinde de durum pek farklı değil. Hastanelerde doluluk oranının son noktaya çıkması, yeni hasta olanlara hastanelerde yer bulunamaması gibi nedenler dolayı Türkiye genelinde durum vahim bir hal aldı. Bilim Kurulu dün gerçekleştirdiği toplantı da, cafe, restaurant gibi yerlerin kapatılması, AVM ve benzeri yerlere kısıtlama getirilmesi, hafta sonu sokağa çıkma yasağı, eğitim verilen aranın uzatılması konularında karar aldı. Kararların uygulanması ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bilgi verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün kabineye toplayarak, koronavirüs ile ilgili durumu değerlendirecek ve alınacak tedbirlerle ilgili kararlar ele alınacak.

BİLİM KURULU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İSTİYOR

Hastanelerde doluluk oranının üst seviyeye çıkması ve sağlık çalışanlarının durumdan olumsuz etkilenmesi nedeniyle kısıtlamalarla ilgili somut adımların atılması yönünde Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu dün aldığı kararları bugün toplanan Kabine toplantısında masaya yatırılacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Bilim Kurulu tarafından alınan kararla ilgili hazırladığı çalışmayı Kabineye sunacak. Bakan Koca, tün Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı yazılı açıklamada, “İstanbul başta olmak üzere ülkemizin genelinde daha ciddi seyrediyor. Birçok ilimizdeki artış, sağlık kuruluşlarımız üzerindeki baskının da artmasına sebep oluyor. Bilim Kurulunda artış hızının yüksek seyrettiği illerimizin üzerinde özel olarak durduk. Hastane kapasitelerimize, sağlık çalışanlarımızın koşullarına, uyguladığımız tedavi protokollerine, dünyadaki yeni tedavi seçeneklerine, aşı ve ilaç çalışmalarına yönelik detaylı değerlendirmelerimizi yaptık. Vaka artışında birincil etkenin insan hareketliliği ve toplu mekanlarda bulunma olduğuna dikkat çekilerek alınması gereken kısıtlayıcı tedbirler tüm detaylarıyla masaya yatırıldı. Hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındı. Yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, medyamızın, kanaat önderlerinin ve birer birer her vatandaşımızın sağduyusuna ve katkısına ihtiyacımız var. Unutmayalım, koronavirüs alacağımız tedbirlerden güçlü değildir” açıklamasında bulunmuştu.  

DENİZLİ’DE VAR O LİSTEDE

Denizli’de vaka sayısında çok büyük artış var. Sokağa çıkma yasağının uygulanması durumunda, en sıkıntılı iller başında gelen Denizli, İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Gaziantep illerine öncelik verilmesi bekleniyor.

Abone Ol
En İlgi Çeken Haberler