10 Mayıs 2021 Pazartesi
Gündem

DENİZLİ DİKKAT SAKIN BU TUZAĞA DÜŞMEYİN

Denizli Dikkat Sakın Bu Tuzağa Düşmeyin

Mehmet BARUNDUK
30 Ocak 2021 - 19:15
haber resim

İnternet ve Telefon dolandırıcıları hiç boş durmuyor ve insanları kandırmaya devam ediyor. Bunun için farklı yöntemler kullanan dolandırıcıların yeni taktiği cep telefonlarına rast gelen mesaj atarak define buldukları yönünde oluyor. Farklı içerikli mesajların tümü antik eser, altın, heykel veya sikke yönünde oluyor. Mesajı alan kişi merak edip kimsin diye geriye aradığında ise işlem başlıyor. Telefonun diğer ucunda olan ve ilk mesajı atan kişi “bu tarz şeylerin telefonda konuşulmasının uygun olmadığını” söyleyerek şahsı Manisa’nın Turgutlu İlçesine davet ediyor. Bu duruma kanan kişilere şahıslar 20.000 TL verirse ya işe ortak edeceklerini yada buldukları şeyi kendilerine vereceklerini söylüyor.

DENİZLİ’DEN 2 KİŞİ KANDIRMAYA ÇALIŞTILAR

Denizli’de birçok kişiye bu şekilde mesajlar geldiği iddia edildi. Mesaja kanıp Manisa’nın Turgutlu ilçesinde giden Denizlili 2 vatandaşla, buluşan dolandırıcıların torba içinde sahte altın paraları uzaktan gösterdikleri, “Parayı verin. Sonra altınları bırakalım. Sizde alır gidersiniz” diye kandırmaya çalıştıkları ileri sürüldü. Altınları görmeden parayı vermeyiz diyen Denizlili 2 vatandaşın araçlarına binerek uzaklaştıkları sıra da, dolandırıcıların tekrar kendilerini arayarak, “Açız, bari bir ekmek parası verin” dediklerini ileri sürdüler.  

SADECE DENİZLİ DEĞİL TÜM TÜRKİYE’YE MESAJ ATIYORLAR…

Dolandırıcılar ele geçirdikleri veya tesadüfen attıkları mesajları tüm Türkiye’ye yayarak şanslarını deniyor. Yine bu şekilde yaşanan bir olay Bursa’nın İznik İlçesinde yaşandı. Fakat bu kez mesaj attıkları şahıs durumu Polise bildirerek yardım istedi.  İznik ilçesinde çinicilik işiyle uğraşan Emin Çil'in (49) cep telefonuna, bilmediği bir numaradan “Süleyman abi, ben Hasan. Şu an teyzemlerin köyündeyim. Teyze ağzından bir şey kaçırdı. Zeytinliğin içinde eski bir çeşme varmış, bunu yıkmışlar. Temelinden eski deriye sarılı çömleğin içinde 1 TL ebadında Arapça yazılı altın paralar çıkarmışlar. Bunu el altından çıkarma imkanımız varsa ara” diye yazılı bir mesaj geldi. Bu durumdan şüphelenen Çil, konuyu kendi imkanlarıyla araştırmaya başladı.

“20 BİN TL AYARLA, MANİSA’YA GEL KONUŞALIM”

Kendisine mesaj atılan numarayı arayan Çil, telefon görüşmesinde şüpheliyi tanıyormuş gibi davrandı, konuyu anlatmasını istedi. Şüpheliden ‘Telefonda konuşulmaz’ yanıtını alan Çil, paranın hesapta  hazır olduğunu söyledi. Şüpheli Çil’e kendisini Manisa’da yaşadığını bu konuların telefonda konuşulacak konular olmadığını belirterek, “Paraların üzerinde Arapça yazılar var. Abdulhamit dönemine aitmiş galiba. 1533 tane altın sikke var. Şu an teyzemin fazla beklentisi yok, onu sen gelince konuşacağız. Ben sana ‘alıcı’ diye hitap edeceğim. Ona kendi imkanımızca bir şeyler verelim.” dedi. Altın paraları ortaklaşa alacaklarını belirten şüpheli kendisinde 20 bin lira olduğunu, Çil’den de 20 bin lira ayarlamasını istedi

ÇİL’İN İŞİNİ BİLEMEYİNCE GERÇEK ANLAŞILDI

Çinicilik işiyle uğraşan Çil’in, telefondaki dolandırıcılık şüphelisine karton toplayarak geçimini sağladığını belirtmesinin ardından, şüpheli, “Biliyorum biliyorum ben seni. Sen beni tanımadın mı? Hasan ben. Pazarlama işindeydim, bal, pekmez, zeytinyağı satıyordum. Nakliyatçı olan. Tanıdın mı şimdi beni, ben Hasan Y.” dedi. Böylelikle telefondaki dolandırıcılık şüphelisinin kendisini tanımadığını anlayan Emin Çil, “Siz bu şekilde insanların duygularını nasıl sömürüyorsunuz? Hiç mi vicdan azabı yok sizde? Yazıklar olsun, sizi Allah’a havale ediyorum. Bunların hepsi yalan dolan.” diye tepki gösterdi. Telefon görüşmesini kaydeden Çil, polise giderek şikayette bulundu.

Abone Ol
DENİZLİ DİKKAT SAKIN BU TUZAĞA DÜŞMEYİN
En İlgi Çeken Haberler