20 Ekim 2020 Salı
Gündem

DENİZLİ EROİN KULLANIMINDA BİRİNCİ SIRADA İSE KULLANAN KİM

Denizli Eroin Kullanımında Birinci Sırada İse Kullanan Kim

Mehmet BARUNDUK
7 Ekim 2020 - 17:33
haber resim

Denizli eroin kullanımında Türkiye genelinde, nüfus oranına göre ilk sırada. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bugün katıldığı bir proğramda, Denizli’de herkesi ürküten o açıklamayı yaptı. . “En İyi Narkotik Polisi; Anne” kampanyasına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Denizli’de herkesin yüreğini ağzına getiren, “18 büyük ilimiz arasında Denizli'nin eroin kullanımında birinci sırada biliyoruz. Bunu da ,En iyi Narkotik Polis; Anne sayesinde kesinles¸tirdik” dedi.

SENİN BENİM ÇOCUĞUM KULLANMIYORSA “KİM KULLANIYOR”

Nüfusu 1 milyon olan Denizli, Türkiye’de en fazla uyuşturucu maddeler içinde en tehlikeli ve ölümcül olan eroinde ilk sırada. Hepimizin kendisine sorması gereken soru şu, “Benim çocuğum kullanmıyorsa, benim tanıdığım kişiler kullanmıyorsa peki bu uyuşturucu kullananlar kimler? Kullanan Denizli’de yaşayan kişiler olduğuna göre, içimizden birileri. Bu nedenle, hepimizin çocukları, aileleri potansiyel birer aday olduğunu bilmekte büyük fayda var.

BENİM ÇOCUĞUM AİLEM KULLANMAZ DEMEYİN

Eroin kullanan kişilerin en başta bu kötü alışkanlıklarını ailelerinden sakladıklarını bilinmesine rağmen, kimse çocuğuna, yakınına toz kondurmak istemediği için eroin kullanma ihtimali dahi, aklının ucundan geçirmek istemediği için net bir şekilde, “Benim çocuğum ailem değildir” diye cevap verebilir. Ancak bilinmesi gereken Türkiye’de en fazla eroin kullanılan il Denizli ve bunu söyleyen de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu. Bu durumda, “Benim ailem asla, benim çocuğum. Mümkün değil” demek yerine bir an önce tedbir almak. Bu bağlamda “En İyi Narkotik Polisi; Anne” kampanyasına ailelerin bütün fertlerinin çocuklarının geleceği için bu kampanyaya destek vermesi gerekiyor. Bunun içinde yakınımızda ailemizde kim kullanıyorsa öğrenmek ve gerekli önlemleri almakta geçiyor.

AİLE DAĞILMASI GENÇLERİ UYUŞTURUCUYA İTİYOR

Türkiye’de en fazla boşanmaların olduğu iller arasında ilk sırada yer alan Denizli’de dağılan aile fertleri uyuşturucu tacirlerinin hedefi oluyor. İlgisizlik,  çocuklara fazla güvenmenin de uyuşturucu alışmanın temel nedenleri olduğunu söyleyen uzmanlar, “Denizli’de, çok fazla boşanma oluyor. Aileler dağılıyor. Haliyle psikolojik olarak iyi olmayan aile fertleri, çareyi uyuşturucu ve benzeri şeylerde arıyor. Ayrıca çocuklara fazla güvenmemek gerek. Aile olarak herkes çocuğunu çok iyi koruyabilir ama bilinmesi gereken de, çocuklarımızın dışarı da bir çevresi var. Çocuklar o dışarıdaki çevreden kopmamak, dışlanmamak için bazen istememelerine rağmen baskı ile benzeri şeylerle uyuşturucuya alışabilir. Bu nedenle, çocuğuna güvenmeniz, çevresine, arkadaşlık ortamına güvenmeniz anlamına gelmez. Sık sık kontrol etmekte, kontrol altında tutmak büyük fayda var. Denizli’de maalesef gençlerimiz çok rahat ve hareket alanları geniş. Bu nedenle hepimizin çocukları birer potansiyel uyuşturucu bağımlısı olabileceğini bilmemizde fayda var. Çocuklarınıza güvenin ama dışarı da bir çevresi olduğunu da bilin” dediler.

En İlgi Çeken Haberler