26 Temmuz 2021 Pazartesi
Gündem

DENİZLİ İÇİN TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR

Denizli İçin Tehlike Çanları Çalıyor. Rehavetin Ucu Karanlık. İşte O Harita

Mehmet BARUNDUK
14 Mart 2021 - 14:27
haber resim

Denizli’de dün gündüz saatlerinde Bayramyeri, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, mesirelik alanlar iğne atılsa yere düşmeyecek kadar insan yoğunluğu vardı. Uzun süredir yasaklar nedeniyle evde zorunlu kalan vatandaşlar, o günlerin acısını çıkarırcasına kendilerini dışarıya attılar. Rahatlıkla birlikte oluşan rehavet nedeniyle Denizli merkezde vaka sayısı artarken Hayat Eve Sığar uygulamasında yeşil olan bazı bölgeler ise yavaş yavaş kırmızı olmaya başladı. Endişelendiren artış ve rehavet önümüzdeki günler için tehlike çanlarının çalmasına neden olurken daha dikkatli olmak gerektiği yetkililer tarafından bir kez daha belirtildi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan 3 aylık kısıtlamalarda orta risk gurubunda yer alan Denizli, 1 Mart’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamasıyla kontrollü normalleşme sürecine geçişte birçok kısıtlama kalktı. Normalleşme sürecinin ardından Denizli kent merkezinde vaka oranı artarken ilçelerde bu durum tam tersine döndü. Çevre ilçelerde 8 ilçede vaka gözükmezken çoğu ilçede düşük risk gözlenmekte, kent merkezine yakın ilçelerde vakalar orta derecede seyrediyor.

Denizli’de kontrollü normalleşme sürecine geçişin ardından, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı, 65 yaş ve üstü ile 20 yaş altı vatandaşların dışarı çıkma kısıtlamaları kalktı. Yeme içme yerlerinin açılması gibi bir çok kısıtlamanın kalkmasının ardından orta risk grubunda olan Denizli’de, Sağlık Bakanlığı tarafından en son yapılan açıklamada, 27 Şubat 5 Mart tarihleri arasında illere göre haftalık vaka sayısı 100 bin kişide 38.81 oranına yükselen Denizli’de, koronavirüsten ölümlerde gerçekleşmeye başladı.

Kent merkezinde artışın gözlendiği Denizli’de, ilçelerde ise tam tersi görülüyor. Kent merkezinde HES uygulamasında mavi ve sarı arasındaki yoğunluk haritası normalleşme sürecinin ardından sarı ve kırmızıya dönüşmeye başladı. Babadağ, Baklan, Bekilli, Çal, Çameli, Çardak, Güney ve Serinhisar ilçelerinde vaka görülmezken, Beyağaç, Bozkurt, Çivril, Kale, Tavas ilçelerinde çok düşük riskte vaka gözleniyor. Denizli kent merkezine yakın olan Sarayköy, Buldan, Acıpayam ilçelerinde vakaların düşmesine rağmen yoğunluk bulunduğu görülürken, önceki haftalarda vakanın görülmediği Honaz’da vaka artışı dikkat çekti.

Abone Ol
En İlgi Çeken Haberler