20 Nisan 2021 Salı
Gündem

DENİZLİ NEREDE VE NASIL AŞI OLACAKSINIZ

Denizli Nerede Ve Nasıl Aşı Olacaksınız? İşte Cevabı

Mehmet BARUNDUK
8 Ocak 2021 - 20:12
haber resim

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs aşısı için hazırlıklara başladı. Çin’den getirilen aşılar ilgili Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 81 İl Valiliğine ve Sağlık Müdürlüklerine yazı gönderdi. Gönderilen yazı ya göre Kamu Hastanelerinin tamamında koronvirüs aşısı yapılabilecek. İlk etapta kimlere aşı yapılacağı planlaması yapılacak.

ÖNCE EN RİSKLİLER

Sağlık Bakanlığı, Türkiye genelinde yapacağı planlamaya göre Aralık ayı içinde Covid-19 aşıları vurulmaya başlanacak. Riskli grupta yer alan 65 yaş üstü, sağlık çalışanları ve kronik hastalıkları bulunanlara aşı yapılacak. Ardından huzurevi, bakım evi, engelli vatandaşlara aşı yapılacak. Polis, asker, öğretmen ve kamu hizmetinde çalışanlara ardından hizmet sektöründe çalışan vatandaşlara aşı yapılacak.  

AŞI NASIL YAPILACAK

Sağlık Bakanlığı, kamuya ait hastanelerde, yatak sayısına göre aşı uygulama odası oluşturulacak. 50 ile 200 arası yatak kapasitesi olan hastanelerde 10 tane aşı uygulama odası olacak. 200 ile 400 yatak kapasiteli hastanelerde 15 aşı odası, 400 ile 1000 yatak kapasiteli hastanelerde 20 adet aşı uygulama odası olacak. İhtiyaç halinde aşı oda sayısı artırılabilecek. Hastanelerde yığılma olmamasına dikkat edilecek. Ayrıca aşı odasına sadece aşı olacak kişi alınacak. Sağlık Bakanlığı, aşı uygulaması ile rehber hazırlayarak hastanelere gönderilecek aynı zamanda vatandaşları da bilgilendirecek. Ayrıca 10 aşı uygulama odasına bir hekim görevlendirilecek. Aşı uygulama yerlerine sosyal mesafe kuralları uygulanacak ve işaretlemeler yapılacak. Aşı uygulama odaları sabah saat 08.30 ile gece 24.00 saatleri arasında çalışacak.

Abone Ol
En İlgi Çeken Haberler