23 Ocak 2021 Cumartesi
Gündem

DENİZLİ SİYASETİNİN DUAYENİ HAYATINI KAYBETTİ

Denizli Siyasetinin Duayeni Hayatını Kaybetti

Mehmet BARUNDUK
27 Kasım 2020 - 11:13
haber resim

Denizli siyaseti önemli aktörlerinden birini daha kaybetti. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in yakın arkadaşı, AP eski İl Başkanı, DYP Meclis üyesi inşaat mühendisi Hüseyin Hilmi Yağcıoğlu Ankara’da hayatını kaybetti. Yağcıoğlu bir süredir kanser tedavisi görüyordu.

Denizli, önemli bir ismini daha kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor. İnşaat Yüksek Mühendisi Hüseyin Hilmi Yağcıoğlu, bir süre önce kansere yakalandı. Tedavisi Ankara’da devam eden Yağcıoğlu’dan dün gece acı haber geldi. Yağcıoğlu, Ankara’da yaşamını yitirdi.

SİYASETİN ETKİLİ İSMİYDİ

Denizli siyasetinin etkili isimlerinden biriydi Yağcıoğlu. AP’nin Denizli İl Başkanlığı görevini yürüten Yağcıoğlu, DYP’den de uzun süre meclis üyeliği yaptı. Denizli Belediyesi’nde 3 dönem encümen başkanlığını yürüten Yağcıoğlu, kente önemli kazamınlar sağladı.

2 CUMHURBAŞKANI İLE YAKIN DOSTTU

Hüseyin Hilmi Yağcıoğlu, Türk siyasetinin iki önemli ismi 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile yakın dosttu. Özal ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yurt arkadaşlığı yapan Yağcıoğlu, inşaat mühendisi olduktan sonra tanıştığı 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile yakın dost oldu. Yağcıoğlu ile Demirel’in dostlukları 9. Cumhurbaşkanının vefatına kadar devam etti.

HİLMİ YAĞCIOĞLU KİMDİR?

1933 yılında Acıpayam’ın Yüreğil Kasabasında doğan Hüseyin Hilmi Yağcıoğlu, Denizli Lisesi’ni, ardından da İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi’ni bitirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile aynı yatakhaneyi paylaştı, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile İnşaat Yüksek Mühendisi olduktan sonra tanıştı, dostlukları Demirel vefat edinceye kadar devam etti. İki yıl ABD’de mesleki eğitimler yürüten Yağcıoğlu, siyasette de etkin bir isimdi. AP İl Başkanlığı’nı yürüten Yağcıoğlu, Denizli Belediyesi’nde 3 dönem encümen başkanlığı yaptı. Denizli Devlet Su İşleri Baş Mühendisliği görevinde önemli hizmetler veren Yağcıoğlu, kentteki birçok yatırımda birebir etki yarattı. Yağcıoğlu, 4 çocuk babasıydı.

Abone Ol
En İlgi Çeken Haberler