24 Ekim 2020 Cumartesi
Gündem

DENİZLİ YİNE BİLDİĞİNİZ O HİKAYE

Denizli Yine Bildiğiniz O Hikaye

Mehmet BARUNDUK
15 Ekim 2020 - 16:50
haber resim

Denizli’de defalarca tekrarlanan gazete ve internet sitesi okuyucularının sık sık okuduğu ve garipsediği o bilinen klasik “Dolandırıcılık” hikayelerine bir yeni mağdur eklendi. Yetkili merciler, Denizli Emniyet Müdürlüğü, Denizli Jandarma gazete, televizyon, internet site haberleri, sosyal medya olmadı kendileri il ilçe, mahalle dolaşarak herkese anlattılar. “Polis, asker, savcı sizden bu şekilde para veya altın istemez. İsterse bu bir dolandırıcılık olayıdır” diye defalarca anlattı. Anlamayan olabilir diye broşür bastı, duvarlara, direklere astı. Okuması, yazması yoktur diye muhtarlara ve mahalle halkına sözlü anlattı. Ama yine dolandırılmaya devam ediyoruz. Hem de bildiğimiz o klasik şekilde. Binbir emek, zahmetle, gece gündüz çalışarak kazandığımız 3 kuruş parayı harcamaya kıymazken sahtekar, dolandırıcılara, “Biz yemeye kıyamadık. Al sen ye” demesini çok rahat beceriyoruz. Haliyle dolandırıcı da işini, mesleğinin gereğini yerine getirince o anda yaşadığımız akıl tutulması hayatımızı karartmaya yetiyor. Denizli Emniyet Müdürlüğü’nden bugün yeni bir dolandırıcılık bülteni geldi. Dolandırılan farklı olsa da, dolandırılma şekli daha önce defalarca yaptığımız haberin içeriğinin aynısı, hatta kopyası. İşte Denizli Emniyet Müdürlüğü’nden basına servis edilen o dolandırıclıık olayı;

  • İlimiz genelinde kendisini Polis- Asker ve Savcı olarak tanıtıp, telefonla ulaştıkları kişileri kandırmak suretiyle paralarını ve altınlarını dolandırmak isteyen şahıslara yönelik yapılan çalışmalarda; Müştekiyi sabit ev telefonundan arayarak kendilerini Komiser ve Savcı olarak tanıtıp, “İzmir’de kuyumcu soygunu olmuş, kimlik fotokopinizi olay yerine atmışlar, biz hırsızları yakaladık, kaçanlar yurt dışına gider, biz seni kurtarmaya çalışıyoruz, yakalayamadığımız bir şahıs kaldı, yakaladığımız şahıslar ve kaçan kişi fetöcü” diyerek , müştekinin kimlik bilgilerini söyleyip güven kazandıktan sonra ‘evde bulunan altınlar ve paralar üzerinde parmak izi çalışması yapmak ‘ bahanesi ile müştekinin ikametine giderek kendisini komiser olarak tanıtan şahsın, müştekiyi “KANDIRMAK ve KORKUTMAK” suretiyle yüklü miktarda ziynet eşyasını ve parasını alarak dolandırması, olayı ile ilgili olarak yapılan operasyon  neticesinde;olaya karışan(2) şüpheli şahıs, İlimizden çıkmak üzere bindikleri otobüste,müştekiye ait altınları kutularından çıkartamadan ve paraları sayamadan kıskıvrak yakalanmış, (2) şüpheli şahıs çıkarıldıkları  adli makamlarca tutuklanmıştır.

Kendilerini Polis, Asker veya Savcı olarak tanıtarak yapılan dolandırıcılık olaylarının, önüne geçilebilmesi, şüpheli şahısların yakalanmaları ve  vatandaşlarımızın mağdur olmalarının engellenmesi amacıyla vatandaşlarımızın bu tür dolandırıcılık olaylarıyla karşılaşmaları halinde bu şahıslara itibar etmemeleri, şüphe arz eden bir durumda 155-112 ihbar hattını aramaları gerekmektedir.

  • UNUTMAYIN! POLİS ASKER VEYA SAVCI SİZDEN PARA, HESAP NUMARASI, ZİYNET EŞYASI İSTEMEZ.

Basın ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

DENİZLİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
En İlgi Çeken Haberler