4 Aralık 2020 Cuma
Gündem

DENİZLİ’DE 15 MİLYONLUK USULSUZLUK

Denizli’de 15 Milyonluk Usulsuzluk

Mehmet BARUNDUK
8 Ekim 2020 - 23:05
haber resim

Türkiye’de belki de son zamanlarda en çok kullanılan atasözüdür, “Bal tutan parmağını yalar” sözü. Pamukkale Üniversitesi bir önceki dönem Rektörü Hüseyin Bağ ile ilgili ortaya yeni bir iddia ortaya atıldı. İddianın toplam usulsüzlük karşılığı 15 milyona yakın. Usulsüzlüğü ortaya çıkaran Pamukkale Üniversitesi’nde inceleme yapan Sayıştay üyeleri tarafından hazırlanan raporlar. Eşi için özel kadro açıp, adrese teslim sınav yaparken görevden alınan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ döneminin usulsüzlükleri bir bir Sayıştay raporuna yansıdı. Raporu göre TÜBİTAK’tan gelen 247 bin liranın nereye harcandığı belli değil. Kamu İhale Kanunu’nun etrafından dolaşılarak tek parça bir iş 12’ye bölünerek aynı firmaya ayrı ayrı fatura kestirilmiş. Bu yolla iki firmaya 3,7 milyon lira ödenmiş.

Pamukkale Üniversitesi’nde kişiye özel kadroya sadece eşinin başvurmasının ardından açılan soruşturma sonunda görevden alınan rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ döneminde üniversitede yapılan yolsuzluk ve usulsüzlükler, Sayıştay raporuna yansıdı. Cumhuriyet Gazetesi’nden Muhammed Özmen’in Sayıştay Raporu’na dayandırdığı haberinde PAÜ’deki ihale, TÜBİTAK ve TEKNOKENT usulsüzlükleri ortaya çıktı. Haberde şu ifadeler yer aldı:

TÜBİTAK’TAN GELEN 247 BİN LİRA KAYIP

Üniversitenin 2019 yılına ait muhasebe kayıtları incelendiğinde TÜBİTAK tarafından Ar-Ge faaliyetlerinde kullanılmak üzere üniversiteye aktarılan fonlardan bir bölümüne ulaşılamadı. Üniversiteye aktarılan 247 bin TL’nin kaydının yapılmadığı, fonun tam olarak hangi harcamalar için kullanıldığının bilinmediği tespit edildi. Bağ’ın, üniversitenin yüzde 73’lük hisse bedeli ödeyip ortak olduğu şirkete kendisini genel müdür olarak atayarak 11 bin TL maaş, üniversiteden bir öğretim görevlisinin genel müdür yardımcısı olarak 9 bin TL maaş aldığı Sayıştay raporuna yansıdı. Raporda, bunun kanuna aykırı olduğu ifade edildi

‘İHALE’ YERİNE, ‘DOĞRUDAN TEMİN’LE TEK FİRMAYA 2.5 MİLYON ÖDEME

Sayıştay’ın incelemesinde, bakım onarım çalışmalarında ve satın almalarda usulsüz ihale yapıldığı tespit edildi. İhale kapsamında olması gereken mal ve hizmet alımlarının kısımlara bölünerek ve Kamu İhale Kurumu’nun “uygun” görüşü alınmadan 8.9 milyon TL tutarında 100’den fazla doğrudan temin yapıldığı saptandı. Birlikte ihale edilebilecek tadilat işlerinin parçalara bölünerek aynı firmaya yaptırıldığı, tek bir firmaya yıl içinde parasal limitin çok az altında kalınarak toplamda yüksek tutarlarda benzer işler verildiği rapora yansıdı. Bir firmaya toplam 2.5 milyon TL’lik 26 adet, başka bir firmaya toplam 1.2 milyon TL’lik 12 adet bakım onarım işi verildiği belirlendi.

HUZUR HAKKI ÖDEMİŞLER

Sayıştay, akademik teşvik ödeneğinin de usullere aykırı olarak kullanıldığını tespit etti. Yönetmelikte yer alan şartlara uymadığı halde bazı projelere ve patentlere teşvik ödemesi yapıldığı saptandı. Raporda, üniversite senatosu tarafından kanuna aykırı olarak karar alınarak üniversitenin sosyal tesis işletmesinden bazı öğretim üyelerine yasal dayanağı olmadan huzur hakkı ödendiği kaydedildi.

Abone Ol
DENİZLİ’DE 15 MİLYONLUK USULSUZLUK
En İlgi Çeken Haberler