3 Mart 2021 Çarşamba
Gündem

DENİZLİ’DE KAHREDEN HABER!

Denizli’de Kahreden Haber!

Mehmet BARUNDUK
17 Şubat 2021 - 18:31
haber resim

Denizli’de son zamanlarda sık sık evlere ateş düşüren kalp krizi vakalarına bir yenisi daha eklendi. Edinilen bilgilere göre Denizli’nin Acıpayam ilçesi Yatağan mahallesinden olan 50 yaşındaki Musa Çil, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Hayatlarının baharında iken genç yaşamların ölümüne neden kalp krizi nedeniyle yaşanan ölümler kahretmeye devam ediyor.  Rahatsızlanması sonucu  hastaneye kaldırılan Musa Çil doktorların tüm müdahalelerine rağmen yaşamını yitirdi. Musa Çil'in cenazesi bugün Yatağan Mahallesinde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

KALP KRİZİ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kalp krizi, kalbi besleyen atardamarların aniden tıkanmasına bağlı olarak kalp kasının yeterince oksijen alamaması ve sonuçta kalp dokusunun hasara uğramasıdır. Kalbe kan akımını sağlayan atardamarlarda kolesterol ve yağ gibi maddeler damar duvarlarında birikerek plak denilen yapıları oluştururlar. Damar sertliği olarak adlandırılan bu süreçte atardamarlar zaman içinde daralır ve plaklar üzerinde oluşan çatlaklarda gelişen pıhtılar damarları tıkar.

Eğer zamanında müdahale edilip damar açılmazsa söz konusu hasar kalp dokusunun kaybı ile sonuçlanır. Bu kayıp yaygın ise kalbin pompalama gücünü etkiler ve kalp yetersizliği ortaya çıkar.

Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir?

Kalp krizi bazen filmlerde gördüğümüz gibi ani ve yoğun belirtiler gösterir. Ancak bazen belirtiler yavaş bir şekilde başlar, hafif bir ağrı ve rahatsızlık hissedilir. Kalp krizinin en sık görülen belirtileri şunlardır:

Göğüs ağrısı

Kalp krizine bağlı göğüs ağrısı genellikle göğsün orta kısmında, baskı, sıkışma tarzında şiddetli bir ağrı şeklinde tarif edilir. Genellikle birkaç dakikadan uzun sürer veya gidip gelen bir ağrı şeklinde hissedilebilir. Bu ağrı kollara, sırta, boyna, çeneye ve mide üzerine doğru yayılım gösterebilir.

Abone Ol
En İlgi Çeken Haberler