7 Aralık 2021 Salı
Gündem

DENİZLİ’DE NAR HASADI HEYECANI YAŞANIYOR

Denizli’de Nar Hasadı Heyecanı Yaşanıyor

Mehmet BARUNDUK
24 Eylül 2020 - 15:31
haber resim

Denizli’nin meyve deposu sayılan Pamukkale İlçesinde bugünlerde tatlı bir koşuşturma devam ediyor. Her karış toprağından bereket fışkıran Irlıganlı’da turfanda Nar hasadı başladı.

İlimizde faaliyet gösteren tarımsal ürün ihracatçılarından Mevlüt Erarslan 2020 yılı nar hasadından çok memnun olduklarını ifade ederek Avrupa’dan gelen talepten memnun olduklarını söyledi.

Dünyada en fazla nar üreten ülkeler arasında bulunan ülkemizde Denizli’nin ekolojik koşullarının uygunluğu, arazi miktarının çokluğu ve dış-iç talepler üretimimizi hızlı bir şekilde artırmaktadır.

İlimiz nar üretimi bakımından Ege Bölgesinde 2. Türkiye'de 4.sırada yer almaktadır. İlimizde 23.724 dekar alanda nar yetiştiriciliği yapılmaktadır. Verime yatan nar bahçelerinden yaklaşık 3 ton/dekar arasında olup 43.775 ton ürün alınmaktadır.

İlimizde nar yetiştiriciliği; iklim, arazi, toprak yapısına göre ağırlıklı olarak Pamukkale, Buldan, Güney ve Sarayköy ilçelerimizde yapılmaktadır. Mikroklimatik iklim nedeniyle özellikle Pamukkale ilçemizde yetişen hicaz narının tat, renk, aroma, kalite ve kantitesinin yüksek olması, pestisit kalıntısı probleminin olmayışı bakımından ihracatçı firmaların tercih nedeni olmaktadır. Yetiştirilen narın birinci kalitede olanları ihracata, geri kalan kısmı sanayi de meyve suyu olarak işlenmektedir.

İlçede üretilen narlar Bakanlığımızın iyi üretim metodları ile belirlenmiş entegre mücadele, iyi tarım uygulamaları v.b. projeler kapsamında üretilmektedir. İl Müdürlüğümüzce yürütülen çalışmalarda kayıt altındaki üreticilerin izlenebilir, insan sağlığını tehdit etmeyen, çevreye duyarlı üretim metodları ile ürettikleri ve hijyenik şartlarda hazırlanan narların %70-80'i başta AB ülkeleri olmak üzere Rusya Federasyonu ve Ukrayna'ya ihraç edilmektedir.

Abone Ol
En İlgi Çeken Haberler