27 Ekim 2020 Salı
Gündem

DENİZLİ’DE ÖĞRENCİ VELİLERİNE İCRA ŞOKU

Denizli’de Öğrenci Velilerine İcra Şoku

Mehmet BARUNDUK
11 Eylül 2020 - 16:00
haber resim

Denizli’de 2 3 tane özel okular, geçtiğimiz eğitim öğretim yılı başında öğrenci velilerine imzalattıkları senetleri işleme koydular. Evlerine gelen icra ile şoka giren veliler, okulların yolunu tuttular. Ahlaki olmayan ancak hukuki olan süreç karşısında büyük mağduriyet yaşadılar. Edinilen bilgilere göre, Denizli’de 2 3 tane özel okul, geçtiğimiz eğitim öğretim yılının başında kayıt sürecinde öğrencilere velileriyle anlaştıkları rakam üzerinden sözleşme yaptılar. Sözleşmenin yanı sıra velilere senette imzalatan 2 3 tane özel okul yöneticileri, eğitim öğretim döneminin sona ermesiyle birlikte ellerindeki senetleri işleme koydular.

VELİLERE SENET ŞOKU

Avukatlık bürolarından gelen telefon ve yazılarla şok olan öğrenci velilere duruma isyan ettiler. Denizli’de birçok özel okulda, senet ve icra şoku yaşanırken Merkezefendi İlçesi’nde, geçtiğimiz yılın ikinci döneminde çocuğunu kayıt yaptırdığı özel okula göndermeyen bir veli yaşadığı haksızlığa isyan ederek, “Geçtiğimiz yıl eğitim öğretim döneminin başlangıcında özel bir okula giderek çocuğumun kaydını yaptırdım. Eğitim öğretimin ilk döneminde, çocuğum öğretmenlerinden ve eğitim şeklinden rahatsızlık duyarak gitmek istemedi. Eğitim öğretimin ikinci döneminde çocuğumu özel okuldan alarak devlet okuluna verdim. Söz konusu özel okula giderek, durumu bildirdik ve çocuğumun okuduğu sürecin hesabını kapattık ve o özel eğitim kurumu ile borcumuzda, hiçbir ilgimiz kalmadı” dedi.

AVUKATLIK BÜROSUNDAN ARADILAR

Koronavirüs nedeniyle eğitim öğretimin ikinci döneminde okulların kapalı olması nedeniyle çocuklarının zorunlu olarakta okula gidemediğini söyleyen öğrenci velisi, avukatlık bürosundan gelen telefonla şoke olduğunu belirterek, “Avukatlık bürosundan aradılar. Çocuğumu verdiğim, özel eğitim kurumunun avukatı olduğunu belirterek ellerinde senedim olduğunu söylediler. Senedi icraya vermek istemediklerini bu nedenle Avukatlık bürosuna gelmemi istediler. Söz konusu özel eğitim kurumuna borcum olmadığını belirttim. Ancak avukatlık bürosundan arayan kişi gitmemem durumunda, senedi icraya koyacağını söyledi. Gittiğimde, geçtiğimiz yıl kayıt yaparken imzaladığım senetleri gösterdiler. Ödeme yapmamı aksi takdirde, icra masrafı, mahkeme masrafı diğer masraflarla birlikte çok daha yüksek bir meblağ ödeyeceğimi söylediler. Çocuğumun ikinci dönem devlet okuluna gittiğini ve özel okulla ile ilgimin kalmadığını ve çocuğumun okuduğu süreçle ilgili bütün taksitleri verdiğimi söyledim. Avukatlık bürosundaki kişiler, özel eğitim kurumunun elindeki bütün senetleri işleme koymaları için kendilerine verdiğini söylediler. Ahlaki olarak doğru olmasa da, hukuki olarak özel eğitim kurumunun kanunlar önünde, haklı çıkacağını söylediler” dedi.

SENEDİ OLAN BÜTÜN VELİLERE İŞLEM YAPILDI

Söz konusu özel eğitim kurumunun geçtiğimiz eğitim öğretim döneminden ellerinde kalan bütün senetleri işleme koyduğunu söyleyen öğrenci velisi, “Pandemi sürecinde kamu okullarında olduğu özel okullarda da eğitim öğretim olmadı. Bu nedenle velilerin çocuğu ikinci dönemle ilgili özel okula ödeme yapmamış. Bütün velilere aynı işlem uygulanmış. İmzaladığım senetlerin icraya düşmemesi için avukatlık ücretiyle birlikte özel okulun istediği rakamı ödemek zorunda kaldım. Daha sonra yaptığım araştırmalarda sadece bu özel okulun değil. Birçok özel okulun aynı şekilde velileri zor durumda bıraktıklarını duydum. Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, özel okulların bu haksız uygulamasına sessiz kalmamasını istiyoruz. Araştırdıklarında birçok velinin mağdur olduğunu ve 2 3 tane özel okulun, haksız bir şekilde velilerden zorla imzalattıkları senetler karşılığında maddi beklenti içine girdiklerini göreceklerdir” açıklamasında bulundu.

SENEDİ İMZALAMAK İSTEMEDİM

Geçtiğimiz eğitim öğretim dönemi başlamadan önce kayıt yaptırırken önüne konulan senetleri imzalamak istemediğini söyleyen öğrenci velisi, “Söz konusu özel okula kayıt yaptırırken sözleşme imzaladık. Ardından önüme senet koydular. Ben senetleri imzalamak istemedim. Ancak bunun prosedür olduğunu, hiçbir geçerliliğinin olmadığını söylediler. Binbir bahane ileri sürerek. Milli Eğitim Bakanlığının bir uygulaması olduğunu belirterek zora ki bir şekilde bize imzalattırılan bu senetler, maalesef tamamen ticari amaçlı olduğunu bugün gördük. Eğitim kurumları ticarethane olarak görüldüğü sürece, bugün benim canım yandı. Yarın başkasının canı yanacak. Bu nedenle Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu konuda ciddi araştırma ve çalışma yapması gerekiyor” dedi.

En İlgi Çeken Haberler