21 Eylül 2021 Salı
Gündem

DENİZLİ’NİN COVİD-19 HARİTASINDA SON DURUM

Denizli’nin Covid-19 Haritasında Son Durum. Şehir Merkezinde Artış Var

Mehmet BARUNDUK
13 Mart 2021 - 18:06
haber resim

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan 3 aylık kısıtlamalarda orta risk gurubunda yer alan Denizli, 1 Mart’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamasıyla kontrollü normalleşme sürecine geçişte bir çok kısıtlama kalktı. Normalleşme sürecinin ardından Denizli kent merkezinde vaka oranı artarken ilçelerde bu durum tam tersine döndü. Çevre ilçelerde 8 ilçede vaka gözükmezken çoğu ilçede düşük risk gözlenmekte, kent merkezine yakın ilçelerde vakalar orta derecede seyrediyor.

Denizli’de kontrollü normalleşme sürecine geçişin ardından, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı, 65 yaş ve üstü ile 20 yaş altı vatandaşların dışarı çıkma kısıtlamaları kalktı. Yeme içme yerlerinin açılması gibi bir çok kısıtlamanın kalkmasının ardından orta risk grubunda olan Denizli’de, Sağlık Bakanlığı tarafından en son yapılan açıklamada,  27 Şubat 5 Mart tarihleri arasında illere göre haftalık vaka sayısı 100 bin kişide 38.81 oranına yükselen Denizli’de, koronavirüsten ölümlerde gerçekleşmeye başladı.

Kent merkezinde artışın gözlendiği Denizli’de, ilçelerde ise tam tersi görülüyor. Kent merkezinde HES uygulamasında mavi ve sarı arasındaki yoğunluk haritası normalleşme sürecinin ardından sarı ve kırmızıya dönüşmeye başladı. Babadağ, Baklan, Bekilli, Çal, Çameli, Çardak, Güney ve Serinhisar ilçelerinde vaka görülmezken, Beyağaç, Bozkurt, Çivril, Kale, Tavas ilçelerinde çok düşük riskte vaka gözleniyor. Denizli kent merkezine yakın olan Sarayköy, Buldan, Acıpayam ilçelerinde vakaların düşmesine rağmen yoğunluk bulunduğu görülürken, önceki haftalarda vakanın görülmediği Honaz’da vaka artışı dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığının ‘Hayat Eve Sığar’ (HES) uygulamasına göre, Denizli kent merkezinde yoğunluk haritası;

Abone Ol
En İlgi Çeken Haberler