24 Ekim 2020 Cumartesi
Gündem

DENİZLİ’NİN TARİH VE TURİZMİNE CANSUYU OLUYOR

Denizli’nin Tarih Ve Turizmine Cansuyu Oluyor

Mehmet BARUNDUK
18 Eylül 2020 - 00:03
haber resim

Yaptığı haberler ve yüzbinlerce okuyucu kitlesine ulaşarak Denizli tarihi ve turizmine önemli katkılar yapan www.mericulukus.com   Haber Sitesinin İmtiyaz Sahibi Meriç Ulukuş’tan önemli bir çalışmaya daha katkı yaptı. Kendi haber sitesi, Denizli yerel haber siteleri ve ulusal haber sitelerinde, tarih ve turizmle ilgili yaptığı haberler büyük ilgi gören www.mericulukus.com sahibi Meriç Ulukuş, Denizli Valisi Ali Fuat Atik’i, önemli bir tarihi değeri restore ettirmek için harekete geçmesini sağladı.  Tarihi değerin restore edilmesiyle ilgili www.mericulukus.com  da çıkan haber şu şekilde,

ATTUTA ANTİK KENTİ HABERİNİ YAPMIŞTI

“Haber sitemiz bir haftalık bir çalışma sonrası 10 Eylül 2020 tarihinde Denizli’nin Sarayköy İlçesi, Hisar Mahallesine giderek “Attuta Antik Kenti” hakkında özel bir haber yayınladı. Bu haberin ardından da yine Hisar Mahallesinin bir Sancak Sahibi Köy olduğu ile ilgili olarak 13 Eylül 2020 tarihinde bir özel haber daha yayınladı. Basılan her metre karenin bir değer olduğunu belirten haber sitemiz bundan önce de Uç Beyi olan Mecnun Dede’nin Sancağının bakımı, tamiratı ve yenilenmesi için haber yapıp Sancağı Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş’a teslim ettirmişti. Aradan geçen süreç içerisinde peşpeşe yapmış olduğumuz iki özel haber Hisar Köyü’nin değerini bir kez daha ortaya koydu. Denizli’nin Şirincesi adı altında yayınladığımız ilk haber başta Denizli olmak üzere bir çok Ulusal Platform’da ilgi gördü ve yayınlandı. Attuta Antik Kenti ile ilgili haberimizin hemen ardından Hisar Köyü ile ilgili ikinci haberimizi yayınladık. Bu haber de Attuta Antik Kenti’nin sadece mitolojik çağla ilgili değil Türklerinde önemli bir yerleşim yeri olduğunu belirttik. Özellikle Hisar Köyünde bazı evlerde bulunan “Tamga” izleri bu bölgenin sadece Roma ve Bizans için değil Selçuklu ve Osmanlı için de önemli bir nokta olduğunu yayınladık. Bunun yanı sıra Selçuklu İmparatorluğuna ait bir Sancak sahibi Uç Beyinin de yaşadığını anlattığımız ikinci haberimiz de ilk haberimiz gibi başta Denizli olmak üzere Ulusal Platformlarda büyük beğeni aldı ve yer verildi. Hisar Köyünde başta Attuta Antik Kenti ve sonrasında Türk izlerinin kalıntıları, taş evlerin muhteşemliği ve o taş evlerin içerisinde bulunan kilim tezgahlarının paha biçilemez değeri yeniden gözler önüne serildi.

DENİZLİ VALİSİ ATİK HİSAR KÖYÜNE GİTTİ, “ATTUTA ANTİK KENTİ”

Yayınladığımız bu haber sonrası İlçe ziyaretlerini sürdüren Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Sarayköy İlçe gezisinde program dışına çıktı ve Hisar Köyüne gitmek istediğini belirtti. Vali Atik’e, Sarayköy Kaymakam’ı Celalettin Cantürk ve Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş’ta eşlik etti. Çok ama çok uzun bir süre sonra Sarayköy’ün küçük ama büyük Mahallesi Hisar Köyü en üst derece protokol ağırlamış oldu. Vali Atik, önce bakımsızlık sebebiyle yıkılmak üzere olan ve tüm silahları çalınan Sancak sahibi Selçuklu Uç Beyi Mecnun Dede’nin türbesinde incelemede bulundu. Daha sonra Attuta Antik Kenti’nin Şirince’yi aratmayan taşlı sokak ve Tamgalı evlerinde inceleme gerçekleştirdi. Son olarak Attuta Antik Kenti kalıntılarının bulunduğu bölgeyi gezdi. Denizli Merkezinde bile müze yokken Hisar Köyünde bulunan ancak hırsızlar tarafından soyularak talan edilen müzeyi de inceleyen Vali Atik, eşsiz tarih ve güzellik karşısında sessiz kalmadı ve o önemli talimatı verdi.

DERHAL RESTORE ÇALIŞMALARINA BAŞLANSIN…

Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Antik dönemde Caria ve Frigya arasında sınır kenti olan ve Çürüksu Vadisinde bulunan Tripolis ve Laodikeia’yı Aphrodisias’a bağlayan en kısa yol olan Attuta Antik Kenti’nin tamamen ortaya çıkarılması ve restore edilerek kısa zaman içerisinde “Denizli’nin Şirincesi” olarak ziyaretlere açılması için talimat verdi. Lykos vadisindeki kentler ile Aphrodisias arasındaki ticari, ekonomik ve sanatsal iletişimleri kurmada önemli bir rol oynayan Attuta Antik Kenti, Men kültüne tabi ve bu tanrıya ait bir tapınak yapılarak tapınıldığı, tapınak içinde at üzerinde tanrı Men'e ait heykel bulunduğu yazılmaktadır. Ayrıca, Zeus, Apollon, Dionysos ve Asklepios heykelleri ile Artemis Anaitis kültünün de Attuta Antik Kentinde bulunduğunu antik kaynaklar yazmaktadır. Antik kentte imparatorluk öncesi ve sonrasında sikke basıldığı da bilinmekte. Attuta Antik Kenti, tam anlamıyla ortaya çıkarıldığında sadece Denizli değil tüm Türkiye için turizm açısından katkı sağlayacağı görülmektedir.

En İlgi Çeken Haberler