19 Ekim 2021 Salı
Gündem

İNSAN YARINLARINI BÖYLE YOK EDER Mİ?

İnsan Yarınlarını Böyle Yok Eder Mi?

Mehmet BARUNDUK
6 Eylül 2021 - 21:13
haber resim

Denizli'nin Çal ilçesinde Büyük Menderes Nehri yatağındaki suların aşırı çekilmesi sonucu oksijensiz kalan binlerce balık telef oldu.
Büyük Menderes Nehrinin Denizli'nin Çal ilçesinden geçen kısmında suların çekilmesi aşırı şekilde sonucu oksijensiz kalan binlerce balık telef oldu. Su seviuyesi azalınca oksijen seviyesinin düşmesi sonucu binlerce balığın telef olduğu nehir yatağında, çok sayıda balık türü de kuraklık nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Balık ölümleri üzüntüye neden olurken, bir çok üretici suların olmamasından ürünlerinden verim alamadığı belirtti.

AÇ GÖZLÜLÜĞÜMÜZÜN BEDELİNİ ÇOCUKLARIMIZ ÖDEYECEK

Türkiye’nin en nehirlerinin başında gelen coğrafya derslerinde işlenen Büyük Menderes Nehri’nde, hor kullanma, kirlilik, doğayı tahrip etme gibi birçok neden nedeniyle kurudu. İçinde tüm canlılarla kuruyan nehir ile birlikte yok oldu. Bir zamanlar insanlar nehirden karşıdan karşıya geçerken boğulduğu Menderes nehrinin sadece ismi kaldı. Kuraklık tehlikesinin kapıya dayandığı bilimsel olarak defalarca söylenmesine rağmen doğayı ve doğadaki canlıları yok etmeye devam ediyor. Aç gözlülüğümüz nedeniyle doğaya verdiğimiz zarar ile gelecek nesillerin, geleceğini karartıyoruz. Menderes Nehri’nin can çekiştiği uzun süredir dillendirdikleri halde ilgilenilmediğini söyleyen çevreciler, “Durumun bu noktaya geleceği belliydi. Yıllardır söylüyoruz. Menderes Nehri yok oluyor. İçindeki canılar ölüyor diye. Ama maalesef önlem alınmadı. Bugüne gelindi. Su akar bir gün yolunu bulur tekrar elbet ama geleceğimiz olan çocuklarımız, bu aç gözlülüğümüz nedeniyle yol bulamayacak duruma gelecekler. Sadece doğayı yok etmiyoruz. Çocuklarımızın geleceğini de yok ediyoruz” dediler.

Abone Ol
En İlgi Çeken Haberler