2 Aralık 2020 Çarşamba
Gündem

KIŞ AYLARINDA TÜKETİLMESİ GEREKEN BESİNLERİN FAYDALARI

Kış Aylarında Tüketilmesi Gereken Besinlerin Faydaları

Mehmet BARUNDUK
30 Ekim 2020 - 12:20
haber resim

Kış aylarında nasıl sağlıklı beslenilir.  Neler tüketilmesi gerekiyor. Coronavirüsün hızla artığı günümüzde hem vücut direncini artıran sağlıklı besinler nasıl tüketilmeli. Bütün bu soruların cevabı bu haberde.  Beslenme ve Diyet Uzmanları, kış aylarında sağlıklı beslenmek konusunda bilgiler vererek, “Hangi gıdaların ne özelliği var” tek tek açıkladılar. Kış aylarının gelmesi ile birlikte havalarında soğumaya başlamasının ardından beslenme konusu da önem kazandı. Beslenme ve Diyet Uzmanları kış aylarında kişilerin nasıl beslenmesi gerektiğini, besinlerin faydalarını anlattı.

YOĞURT VE KEFİR BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Beslenme ve Diyet Uzmanları her mevsim olduğu gibi kış aylarında da probiyotik&prebiyotik alımı çok önemli olduğunu belirterek, “Yoğurt ve kefir probiyotik&prebiyotik bakımından zengindir. Bu sayede bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir. Bağırsak ve kemik sağlığı üzerine olumlu etkileri vardır” dediler.

“SARIMSAK KALP ADELELERİNİ GÜÇLENDİRİR”

Kış aylarında sofraların ve yemeklerin vazgeçilmezi olan sarımsakın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanları , ” Güçlü bir antibiyotik olduğu için enfeksiyonlara karşı savaşarak bağışıklık sistemini güçlendirir.Kan dolaşımını hızlandırır böylece kalp krizi ve felç geçirmeye neden olabilecek damar tıkanıklıklarının önüne geçer. Kansere yakalanma riskini azaltır. Kabızlığı önler. İdrar söktürücü özelliği vardır. Kandaki kolesterol seviyesini düşürür. Kalp adalelerini güçlendirir. Akciğer, karaciğer, safra kesesi ve kalp gibi önemli organları güçlendirir. Yüksek tansiyonu düşürür” dedi.

“SOĞAN BÜNYEYİ TEMİZLER”

Soğanın hastalıklara karşı vücut direncini yükselttiğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanları,”Kolesterolün dengelenmesini sağlayarak inme, felç ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Sindirim sistemi için çok faydalıdır, bağırsaklardaki iltihapları temizler ve içerdiği lifler sayesinde mide sağlığını korur. Antibiyotik özelliğinden dolayı genel anlamda bünyeyi temizleme özelliği vardır. Serbest radikallere karşı çok etkilidir. Cilt sağlığı için önemli bir besin kaynağıdır, hücrelerin yenilenmesi ve hastalıklara karşı direncini arttırır” ifadelerini kullandı.

“KEREVİZ KALP VE DAMAR SAĞLIĞI İÇİN ÖNEMLİ”

Kalp ve damar sağlığı için önemli bir besin kaynağı olan kerevizi de tavsiye eden Beslenme ve Diyet Uzmanları,”Kalp damar sağlığını korumak açısından çok faydalıdır. Karaciğerin temizlenmesini sağlar. Antioksidan özelliğinden kaynaklı serbest radikallere karşı vücut direncini arttırır.

 MAYDANOZ KANSERE KARŞI KORUYUCUDUR

Maydanozun kansere karşı koruyucu bir besin olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanları,” Maydanoz yaprakları kolesterol ve yağ içermez. 100 gr maydanoz günlük folat gereksiniminin yüzde %38ini karşılar. A, C, K vitamininden zengindir. Antiseptik özelliği vardır. Antioksidan içeriği sayesinde kansere karşı koruyucudur. Beta karoten ve c vitamini içeriği sayesinde anti-inflamatuar özelliği bulunuyor.Beta karoten ve c vitamini içeriği sayesinde anti-inflamatuar özelliği bulunuyor. “ şeklinde konuştu.

ENGİNAR KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR

Enginarın faydalarını da anlatan Beslenme ve Diyet Uzmanları,” Sindirim sistemini güçlendirir. Kötü kolesterolü (LDL) düşürür. Mide ve bağırsakları temizler şişkinlik ve gaz oluşumunu azaltır. Mide ve bağırsakları temizler şişkinlik ve gaz oluşumunu azaltır. Sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, bakır bakımından zengindir. Antioksidan içeriğiile tüm organların temizlenmesini sağlar. K vitamini içeriği ile kemikleri güçlendirir. Karaciğer detoksu sağlar. Lif içeriği yüksek olduğu için tokluk hissi sağlar.

HAVUÇ MİKROP VE VİRÜSLERE KARŞI MÜCADELE GÜCÜNÜ ARTIRIR

Havucun mikrop ve virüslere karşı mücadele gücünü artırdığını söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanları,”A vitamini ve beta karoten açısından çok zengin olan havuç, kanser gibi birçok hastalık için bir şifa kaynağıdır. Cilt ve göz sağlığı için de oldukça yararlıdır. Özellikle kış aylarında havucu günlük olarak tüketmemiz, sağlığımız açısından oldukça yararlı olacaktır. Çünkü havuç, hem vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar hem de mikrop ve virüslere karşı mücadele gücünü artırır”dedi.

TURUNÇGİLLER BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİN GÜÇLENMESİNE YARDIMCI OLUR

 Turunçgillerinde önemine değinen Beslenme ve Diyet Uzmanları,” Portakal, mandalina, greyfurt,limon gibi meyveler; C vitamini bakımından çok zengindir. Dolayısıyla, bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcı olurlar ve olası enfeksiyonlarla savaşırlar. Vücudumuz C vitamini üretmez ve depolamaz; bu yüzden bu vitamini vücudumuza almamız, beslenmemizde turunçgillere mutlaka yer vermemiz gerekir” dedi.

Abone Ol
En İlgi Çeken Haberler